LLU Lauku inženieru fakultāte (LIF) jau izsenis darbojas tādos studiju virzienos kā vide un ūdenssaimniecība, būvniecība, zemes ierīcība un ainavu arhitektūru, kas ir cieši saistīti ar teritoriju un būvju plānošanu. Visa apmatā šeit ir uz ilgtspējīgu attīstību vērsta plānošana, kas ir viens no būtiskākajiem klimata pārmaiņu mazināšanas rīkiem.

Šodien energoefektivitāte nav tikai moderns termins, bez tās paaugstināšanas nav iedomājams tālākais tehnikas progress. Tā risināšana pozitīvi ietekmēs gan enerģijas apgādes drošību, gan klimata pārmaiņu samazināšanu, gan arī valsts ekonomikas konkurētspēju.  Visās ES valstīs resursu izmantošanas efektivitātes paaugstināšana ir galvenais energopolitikas virziens. Tieši tādēļ klimatu pārmaiņas aktīvi tiek pētītas gan Latvijā, gan aktīvi tiek skatīts pašā universitātē. Globalizācijas un klimatu pārmaiņu ietekmē tādas jomas intensīvā lauksaimniecība, būvniecība, un vides inženierzinātnes ir kļuvušas īpaši aktuālas.

Tā kā LLU LIF mācībspēkiem ir izveidojusies nozīmīga pieredze klimata pārmaiņu problemātikas un to mazināšanas pasākumu apzināšanā, īpašu uzmanību veltot lauku teritorijām. Kopā ar LLU Studiju centru tika nolemts izstrādāt elektroniskoms materiālus par klimata pārmaiņām lauku teritorijās.

Līdz šim pārāk maz novērtēta ir bijusi studentu  iespējamā iesaiste klimata pārmaiņu mazināšanā vai novēršanā. Izglītoti jaunieši ir mūsu sabiedrības nākotnes balsts un cerība. Jaunā paaudze tiešā veidā saskarsies ar klimata izmaiņu problēmām tuvā nākotnē un viņu rokās ir mainīs šo situāciju caur savam specialitātēm un ikdienā. Sabiedrības izglītošanā iespējams iesaistīt studentus, nodrošinot viņiem zināšanas par klimata izmaiņu jautājumiem un oglekļa dioksīda emisiju samazināšanu, paralēli nodrošinot šo zināšanu ienešanu ikvienā profesijā, tādējādi nodrošinot šo zināšanu ilgtspējību un pielietošanu.

E-studiju forma un materiālu elektronizācija izvēlēta, jo tādejādi iespējams palielināt materiālu pieejamību, kvalitāti, kā arī to aktualizēšanu ilgākā laika periodā. Elektroniskie moduļi sniedz virkni priekšrocību – ļaujot materiālus padarīt interaktīvākus, vizualizēt procesus, kas dabā ne vienmēr ir atspoguļojami.

Projekta ietvaros plānots aptvert trīs mērķa grupas:

  • profesionālā bakalaura studiju programma Ainavu arhitektūra un plānošana, kur esošajā programmā tiks integrēti tematiskie moduļi par klimata pārmaiņām
  • izvēles modulis 2kp par klimata pārmaiņām lauku teritorijās, kas tiktu piedāvāts izvēlē 5 specialitāšu studentiem
  • paplašināts un papildināts iepriekšminētais izvēles modulis līdz 3KP mūžizglītības centra studiju kursam, kuru varētu klausīties pašvaldību plānotāji, uzņēmēji u.c. interesenti.

Projektu realizē LLU Lauku inženieru fakultāte un Studiju centrs e-studiju metodiķa Naura Pauliņa vadībā. Projekta laikā plānots modernizēt gan studiju kursu saturisko, gan tehnisko izpildījumu, sasaistot mācībspēkus ar e-materiālu izstrādes speciālistiem.

Projektu plānots realizēt viena gada laikā kopā ar partneriem no „Innovation Circle Network” (Noarvēģija) asociācijas, kas specializējas lauku teritoriju ilgtspējīgā attīstībā, kur viens no ilgtspējības ietekmes faktoriem izvirzītas tieši klimatu pārmaiņas.

Projekta kopējais finansējums sastāda EUR 86912, kur 85% no kopējās projekta summas sastāda EEZ līdzfinansējums un 15% sastāda LLU līdzfinansējums. Līguma Nr. 2/EEZLV02/14/GS/062/002

Projekts tiek finansēts EEZ finanšu instrumenta 2009. - 2014. gada perioda programmas "Nacionālā klimata politika"neliela apjoma grantu shēmas ietvaros. Līguma Nr. 2/EEZLV02/14/GS/062/002

Kontaktinformācija

Lielā iela 2-181, Jelgava, LV-3001
+371 63005639
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.